Konečne som našla odvahu pre ďalší fotonávod, a tak som sa rozhodla, že Vás naučím ako si vytvoriť ten najmilší zápisník z mojej dielničky vlastnými rukami (počúvam ako o ňom hovoria dievčatá a žienky naokolo). Veď nech máme teda radosť všetky! :-) Vyrobíme si teda nielen kožený prívesok, ale aj plne funkčný zápisník na krk.
Pomôcky
Na výrobu zápisníkového prívesku z kože budeme potrebovať:
- 3 listy papiera vo formáte A4. Odporúčam papier plošnej hmotnosti do 90 g/m², čiže papiere tenké ako klasické kancelárske papiere. Ja som použila náčrtkový papier 90 g/m², ktorý dávam aj do mojich zápisníkov.
- 2 šablónky — pomocníčky pre správny rozmer vnútornej (papier) a vonkajšej (obal) časti zápisníkového prívesku. Rozmery mojich šablón budú popísané v nultom kroku tohto fotopostupu.
- Kovové pravítko budeme používať predovšetkým pri rezaní papiera a kože. Pravítko z kovu nie je nutné, ale na rezanie papiera či kože je podľa mňa najlepšie — je pevné, podlepené penou (nešmýka sa z povrchu), a predovšetkým je nezničiteľné (oproti klasickým plastovým pravítkam).
- Nôž na rezanie papiera a kože.
- Ceruzku alebo pentelku alebo jemnú fixu, ktorú použijeme pri obkresľovaní šablón na papier a kožu.
- Knihársku kosť, ktorá nám pomôže pri ohybe a vyhladení ohybu papiera. Táto pomôcka však nie je nutná, môžeme aj improvizovať a na skladanie papiera použiť len svoje ruky alebo napr. polievkovú lyžicu, či plastovú hranu noža…
- Kúsok kože alebo aj iného vhodného obalového materiálu. Tento kúsok by mal byť podľa mojej šablóny veľký aspoň 50 mm × 120 mm.
- Koženú šnúrku na zapnutie zápisníčka, a tiež na zavesenie.
- Sponu na zafixovanie zväzku papiera pri jeho manipulácií.
- Nožničky.
- Šidlo alebo aj dierovač, jednoducho nejakú pomôcku na vytvorenie dierok.
- Ihlu s väčším očkom pre pevnejšiu niť.
- Niť dobre pevnú a hrubšiu než klasické nite na zašívanie gombíkov na košeliach. :-) Veľmi vhodné sú ľanové nite v hrúbke okolo 0,8 mm.
Celkový proces výroby zápisníkového prívesku z kože som rozdelila do 7 fáz (a nultej), pri každej z nich je v úvode vizualizované, aké pomôcky sú v danom kroku potrebné. Tak poďme na to.
Výroba šablóny
Do tohto fotopostupu som zaradila aj nultý krok — pre vznik koženého prívesku nie je však nevyhnutne dôležitý, ale postupovala som presne tak, ako pracujem ja — dlhá precízna príprava, vďaka ktorej už ide konštrukcia potom od ruky.
Veľkou výhodou tvorby šablón je, že sa dajú použiť nespočetnekrát, a tak urýchľujú prácu pri výrobe viac ako jedného kusu.
Vyrobíme si teda šablónku A ako obdĺžnik s rozmermi 115 mm × 47 mm, ktorá bude určovať veľkosť koženého obalu. Do tejto šablónky potom vyrobíme 4 dierky (3 dierky na šitie väzby a 1 dierku pre navlečenie prívesku na koženú šnúrku).
Ďalej si vyrobíme šablónku B ako obdĺžnik s rozmermi 70 mm × 44 mm, ktorá zas definuje veľkosť papiera, dvojstrany v príveskovom zápisníku. Do tejto šablóny vytvoríme už len 3 dierky (len na šitie väzby).
I. Skladanie papiera
V prvej polovici výroby koženého zápisníkového prívesku sa budeme venovať príprave a tvorbe jeho papierového vnútra.
Prvý krok bude jednoduchý — pripravené 3 kusy papiera naskladáme na menší rozmer. Vezmeme si teda prvý papier a zložíme ho na polovicu, ďalej na polovicu a zase na polovicu, tj. papier vo formáte A4 preložíme na polovicu celkom 3-krát. A takto zložíme aj ostatné 2 listy.
Pri polení papiera si môžeme pomôcť kosťou alebo iným hladítkom aj z dôvodu čo najpresnejšieho skladu. Aj napriek akejkoľvek snahe sa nám však nepodarí udržať papier po treťom polení zarovnaný presne, ale s tým si nebudeme lámať hlavu, lebo je takmer nemožné násobne zložiť list bez toho, aby z neho nejaký kraj nepretŕčal. A nebude nám to vadiť aj preto, že papier zo všetkých strán neskôr orežeme. Takže pohodka, doskladajme listy a poďme na ďalší krok.
II. Rezanie papiera
V tento moment máme zložený papier. Vezmeme si prvý naskladaný list a obkreslíme si naň šablónku B, ktorá definuje veľkosť papiera v zápisníkovom prívesku. Nezabudnime ani na vyznačenie 3 dierok.
Ďalej vezmeme všetky 3 naskladané papiere, usporiadame ich na seba (do zákrytu) a zafixujeme sponou tak, aby sme mali dostatok miesta pre priloženie pravítka a následné rezanie papiera. Pochopiteľne pri postupnom rezaní hrán sponku premiestňujeme tak, aby sa nám pracovalo čo najpohodlnejšie.
Po zrezaní všetkých 4 hrán dostávame celkom 24 listov papiera, čo v konečnom dôsledku predstavuje 96 strán pre kožený zápisníkový prívesok.
III. Dierovanie papiera
Do papierových listov urobíme šidlom (alebo dierovačom) 3 dierky, ich pozíciu máme zakreslenú podľa šablónky B. Aj pri dierovaní nechávame listy zafixované pomocou spony.
Pre vytvorenie dobrej dierky aj na spodných listoch papiera je vhodné pretočiť zafixovaný zväzok listov na opačnú stranu a dierovať ho v aj druhom smere. Spodný list sa teda stáva vrchným listom a naopak. (Pozor! V druhom smere dierujeme len v tom prípade, ak je už na pôvodonom spodnom liste viditeľná stopa pre dierku z prvého dierovania, inak by pozícia pre druhé dierovanie nebola identifikovateľná.)
IV. Rezanie obalu
Týmto krokom sa dostávame k realizácii obalu pre kožený zápisníkový prívesok.
Postupujeme obdobne ako v 2. fáze — šablónku A (pre definovanie rozmeru obalu) obkreslíme ceruzkou alebo radšej jemnou fixou na vnútornú stranu kože vrátane vyznačenia pozície dierok, a následne pomocou pravítka a noža vyrežeme z kože požadovaný tvar na zápisníkový obal.
V. Dierovanie obalu
Do vyrezanej kože vydierujeme podľa predkreslenej pozície 4 dierky. Pre krajší a väčší tvar dierok môžeme použiť aj dierovač.
VI. Viazanie
Nasleduje moja najobľúbenejšia časť — spojenie papiera a obalu v jeden celok — nasleduje realizácia väzby, viazanie alebo tiež šitie.
Pre pripojenie papierov ku koženému obalu použijeme jednoduchú — jednoradovú väzbu. Toto spojenie bude na chrbáte zápisníkového prívesku viditeľné cez 2 stehy. Postup zhotovenia tejto väzby je znázornený na obrázku nižšie, celkovo pozostáva z 5 krokov. Viazanie začína vo vnútri zápisníka v strednej dierke, pokračuje 2. krokom, tak vznikne prvý steh viditeľný na chrbáte zápisníka, ďalej nasleduje vo vnútri 3. krok, navonok pokračuje 4. krok, vzniká tak druhý viditeľný steh na chrbáte zápisníka a viazanie končí 5. krokom opäť vo vnútri zápisníka v strednej dierke. Väzbu nakoniec zaistíme uzlíkom.
Zviazaný zápisníkový prívesok následne preložíme v polovici. A to najťažšie máme teraz už za sebou. :-)
VII. Šnúrkovanie
V poslednej fáze tohto fotopostupu už budeme len „šnúrkovať“.
Najprv pripevníme šnúrku okolo zápisníčka, urobíme zapínanie zápisníka — naznačíme si pozíciu dierky podľa vlastného uváženia/potreby, predierkujeme kožu šidlom alebo dierovačom, ďalej prevlečieme koženú šnúrku a nakoniec vytvoríme uzlík ako zábranu proti jej vyvlečeniu. Dĺžku šnúrky upravíme podľa toho, koľkokrát ňou chceme zápisník omotať.
V tomto kroku si každý môže zvoliť svoj spôsob zapínania zápisníčka (preto táto dierka ani nie je definovaná v šablóne A). Ja napríklad používam na zapínanie kožené šnúrky, ktoré si režem sama z tej istej kože, ako je obal. Tieto šnúrky sú hrubšie a k zápisníčku ich pripevňujem 2 stehmi. Tiež sa na zapínanie zápisníčka môže zvoliť gumička, alebo čisto len šnúrka, ktorá sa obtočí a zamašličkuje okolo obvodu zápisníka bez nutnosti vytvorenia dierky. Možností je viac, stačí si len vybrať, zaexperimentovať a podľa funkčnosti vybrať čo najlepšie riešenie.
Druhú koženú šnúrku zase prevlečieme cez už vytvorenú dierku, jedinú prázdnu, ktorá nám ostala na chrbáte zápisníčka. Dĺžku šnúrky, pomocou ktorej sa bude kožený zápisníkový prívesok nosiť na našom krku, upravíme podľa potreby. A máme hotovo.
Všetkým, ktorí sa dostali až sem, patrí moja vďaka. Verím, že ste neostali len pri prezeraní fotografií, ale že ste sa pustili aj do výroby svojho zápisníkového prívesku z kože. :-)
Michaela