Máme nové japonské perá — OHTO GS01!

Ste zvedavý?

Diáre a kalendáre 2023: kolekcia Každodenná

31. 8. 2022

Tento rok vzniká v bytčianskom ateliéri v poradí už deviata limitovaná edícia slovenských diárov. Tohtoročná kolekcia je inšpirovaná každodennosťou — jej momentálnym okamihom i plynutím.

Téma

Kolekcia Každodenná, krása každodenná.

Každý deň vidíme nejaké veci, zažívame nejaké veci. Stávajú sa bežnou súčasťou nášho dňa, zovšednejú, prestaneme ich vidieť alebo ich niekedy vôbec nevidíme. Skúsme sa na ne pozrieť znova, inak, uvidíme niečo? Možno v nich nájdeme krásu, aj keď nie sú krásne. Aj keď sú všedné, každodenné. 

Vizuálne spracovanie

Krása objavená

Každý deň na nás a na naše veci pôsobí slnko a jeho lúče. Na stole mám položený zápisník, na ňom ďalší a po čase si všimnem, že sa na ne slnko podpísalo. Hneď ma to zamrzí, prečo som si nedala pozor?

Slnkopotlač. Tak sme si po našom nazvali techniku, pomocou ktorej sme vytvorili vzory na modrých diárových obálkach. Že nemáte radi, keď Vám slnko vyšedivie papier? My sme to spravili zámerne, lebo sa nám to zapáčilo. :)

Krása nedokonalá

Experimentovali sme s razbou za horúca. Využili sme hladké plochy už použitých mosadzných razníc a bavili sme sa pri strihaní fólie, ktorá úplne netradične zrazu určovala tvar razby. Nasimulovali sme asi podľa všetkých pravidiel nedokonalú razbu. Aj s patinou. Aj s neopakujúcim sa vzorom. Možno trochu bláznovstvo.

Chlieb každodenný

Oživila som kvások a zamiesila som na domáci chlieb. Upiekla ho a rozrezala na krajce. A tie sa stali matricami pre potlač tohto vzoru. Ospravedlňte nás, ak nájdete na niektorej obálke aj vtlačenú omrvinku. :)

Jemný sivý vzor krásne vyniká na papieri smotanovej farby od firmy Europapier. Jedná sa o kolekciu recyklovaných talianskych papierov Favini Remake. Tie do svojho obsahu pridávajú aj zvyškové časti z kožiarskeho priemyslu, ktoré by sa už inak nevedeli využiť. Preto okrem jemnej tlače uvidíte na papieriku aj nenápadné recyklované čiastočky.

Život každodenný

Rytmus života ručne vydierovaný, dierka za dierkou, do ďalších diárov. A papier na obálkach je novinkou vo firme Europapier, pochádza z rady recyklovaných papierov Favini Crush, ktorý obsahuje pozostatky z kakaových bôbov, čo je aj na papieri vidieť.

Ako vyzerá kolekcia vo vnútri?

Papier je dôležitý

Tento rok ostávame aj naďalej verný nášmu obľúbencovi, talianskemu papieru od firmy Fedrigoni, ktorý spĺňa všetky naše požiadavky — na papier sa dobre píše, písané písmo i tlačená sadzba veľmi nepresvitá, papier je príjemný aj na dotyk a v neposlednom rade je pre nás dôležité aj to, že má ekologické certifikáty.

Zvolili sme si ho teda pre jeho nadštandardnú kvalitu a vyberali sme aj z vyššej gramáže. Papier neobsahuje kyseliny a je teda o málo pevnejší ako bežný kancelársky papier. Má prírodnú bielu farbu a hladký povrch.

Väzba je ešte dôležitejšia

Alfou a omegou pri našich diárových produktoch je väzba, a to konkrétne jej trvácnosť a otvárateľnosť. Jednotlivé zložky vo väzbe sú šité niťou strojovo a finalizácia väzby (tzv. zavesenie bloku do dosiek/obálky) sa realizuje už ručne, u nás, v bytčianskom ateliéri. Vďaka špeciálnej technike je väzba diárov plne otvárateľná. Preto, keď diár otvoríte, zostane aj otvorený — väzba sa veľmi dobre používa, umožňuje pohodlné písanie a napokon aj čítanie.

Sadzba je tichý sprievodca

Diárová sadzba je veľmi jednoduchá a pre niektorých môže pôsobiť až stroho — v typickej mriežkovej štruktúre prispôsobenej konkrétnemu kalendáriu obsahuje len tie najzákladnejšie informácie ku každému dňu a mesiacu. Inak jednotlivé dvojstrany obsahujú veľa prázdneho priestoru, je tak možné prisposobiť si ho vlastným potrebám. Celé kalendárium je tlačené ofsetom jemnou sivou farbou, a preto nepôsobí rušivo, je len tichým sprievodcom. 

Tohtoročná ponuka

Pre rok 2023 ponúkame 3 typy diárov

Najútlejší diár v našej ponuke je už tradične mesačný diár. Obsahuje 60 strán vo formáte 148 × 210 mm a je viazaný dvomi kovovými spinkami väzbou označovanou ako V1. Je to úspornejšie kalendárové médium, ale užívateľovi vie poskytnúť dokonalý prehľad a kontrolu nad časom v rámci celého mesiaca.

Väzbou objemnejšie sú potom týždenné diáre, ktoré ponúkame v 2 formátoch. Obsahujú 160 strán a majú plne otvárateľnú väzbu označovanú ako V5. Menší týždenný diár má formát 120 x 170 mm a veľký týždenný diár má zase formát 148 × 210 mm. Týždenné diáre ponúkajú už bohatší priestor na písanie denných záznamov, a teda sú vhodné aj pre náročnejších užívateľov.

Čo obsahuje každý diár?

Základom mesačného diára je mesačný kalendár, ktorý je navrhnutý na 12 dvojstranách. Základom týždenného diára je zase týždenný kalendár, ktorý je navrhnutý na 52+ dvojstranách. V diári sú naviac vyznačené víkendy, slovenské štátne sviatky a dni pracovného pokoja. Meninový kalendár je súčasťou prehľadu na prvých dvojstranách diára.

Každý diár je doplnený o ročné prehľadové/plánovacie kalendáre pre aktuálny a budúci rok, strany na písanie cieľov, zaznamenávanie hesiel, pravidelných výdajov či želaní. Diáre tiež obsahujú prázdne strany pre vlastné poznámky.

Niečo nové

Tento rok prichádzame s novinkou v podobe vreckového ročného kalendára. Prakticky sa jedná o dvojročný kalendár, určený z jednej strany pre rok 2023 a z druhej strany pre rok 2024. Kalendár má efektný harmonikový sklad a v spolupráci so sadzbou sa dá používať viacerými spôsobmi — v rozloženom formáte (550 × 170 mm) ako kalendárový plagát alebo v zloženom stave (110 × 170 mm) ako zošit, v ktorom sa dá listovať.

Celú ponuku našej diárovej kolekcie nájdete už tradične na eshope v sekcii Diáre a kalendáre. Alebo je možné vidieť ju aj naživo v našom ateliéri na Štefánikovej ulici v Bytči, napíšte nám a dohodneme si termín. :)