V knihe devArt Slovakia — THE BOOK

Pracovitý realizačný tím deviantArt Slovakia v týchto dňoch vydal prvú elektronickú knihu s názvom devArt Slovakia -- THE BOOK so zámerom informovať svet o novinkách zo Slovenska.

Prvé vydanie elektronickej knihy s názvom devArt Slovakia — THE BOOK navrhol grafický dizajnér Gabriel Ádám

Akú mám ja len radosť! :-) V lete sa niečo šepkalo, že vraj už konečne vyjde tá dlhoočakávaná kniha, že konečne sa zrealizuje ten nápad, ktorý vznikol pred 4 rokmi… A je to tu! A ja môžem byť toho súčasťou, za čo veľmi pekne ďakujem! :-)

O čo teda ide? Pracovitý realizačný tím deviantArt Slovakia v týchto dňoch vydal prvú elektronickú knihu s názvom devArt Slovakia — THE BOOK so zámerom informovať svet o novinkách zo Slovenska, a teda prezentovať diela skupiny Slovákov, ktorí sa zišli na stránke slovakia.deviantart.com. Kniha navrhnutá dizajnérom Gabrielom Ádámom je nielen obrazovou publikáciou, ktorá predstavuje diela 29 autorov, ale je aj publikáciou textovou, ktorá približuje každého umelca v krátkom rozhovore.

Celá kniha je na stiahnutie či prezretie na stránkach devart.sk, a ja Vám v tomto článku prinášam len úryvok z nej v podobe krátkeho rozhovoru, ktorý som poskytla pri tejto píležitosti. :-)


Michaela Slaninková pre knihu devArt Slovakia — THE BOOK:

1. Čo ťa priviedlo k tvoreniu? Ako dlho sa tomu venuješ?

Od malička som zbožňovala knihy, návštevy kníhkupectiev, papiernictiev, a aj dnes v nich dokážem stráviť mnoho času len prezeraním si všetkých tých vecí — kníh rôznych formátov, obálok, ďalej zbožňovaním pasteliek, ceruziek, či papierov… Je to taká moja závislosť… A aj keď všetky tie veci, ktoré existujú v týchto čarovných obchodoch, nepotrebujem, a ani by som ich nepoužívala, chcela by som ich mať. Len tak… A tak sa zrodila závislosť aj na samotných zápisníkoch. A keďže som taký typ, ktorý sa bojí začať písať do nového zošita či bloku, a radšej si všetko čarbe na kúsky papiera ( a teda nedokáže používať zápisník v zdravom zmysle :D), tak sa zápisníčkami cez moje hobby aspoň takto obklopujem a vyrábam ich pre ľudí, ktorí ich skutočne používajú, nepadá im na ne prach.

Ale čo bol ten štartovací gombík pre tvorbu zápisníkov? Bol to čas štúdia na univerzite, prestávky popri učeniu na bakalárske záverečné skúšky som si vypĺňala prezeraním zaujímavých webových stránok (asi ako každý, kto sa musí učiť :D) a natrafila som na úžasné zápisníky obalené v koži. Tak som si povedala, že ak úspešne zvládnem tieto skúšky, tak si jeden za odmenu urobím aj ja. :-)

2. Čo ťa inšpiruje?

V základe je to vždy materiál — koža — ktorý ma inšpiruje k tomu, ako bude práve vyrábaný zápisník vyzerať. Ale v rôznych obdobiach to môžu byť rôzne inšpirácie, napr. v lete som sa na kurze naučila šiť krpce, stretla som sa so slovenským ľudovým remeslom a to ma nesmierne inšpirovalo! Momentálne pracujem na novej kolekcii slovenských ľudových zápisníkov. :-)

3. Čo hľadáš v dielach iných ľudí?

Samozrejme, že inšpirácie nachádzam aj v dielach iných ľudí, snažím sa sledovať dianie v handmade výrobe zápisníkov. V tomto prípade najviac hľadám a inšpirujem sa v rôznych prevedeniach väzby (prišívania papierového bloku k obalu).

4. Máš nejaký vzor?

Vzor nemám. Snažím sa byť sama sebou a vkladať do diel (aspoň minimálne) prvky, ktoré by mohli odrážať mňa, moju osobnosť.

5. Akú techniku používaš? A ako dlho sa venuješ tejto technike?

Ručne viažem zápisníky a pri tom využívam spôsoby knižnej väzby, resp. zápisníkovej väzby. Existuje mnoho typov, najčastejšie je to väzba na dlhý steh, príp. modifikovaná väzba na dlhý steh, ktorú najčastejšie používam.

6. Smeruješ k profesionálnej dráhe, alebo sa jedná o hobby? Čo je tvoj cieľ?

Momentálne výrobe zápisníkov venujem väčšinu svojho času a chcela by som v tejto činnosti pokračovať a vzdelávať sa, či na úrovni profesionálnej alebo aspoň voľnočasovej. Rada by som si však zriadila vlastnú dielňu, možno papiernictvo, kde by som mohla spojiť viazanie zápisníkov/kníh s tvorbou grafického dizajnu.

Kožený zápisník Michaely Slaninkovej v knihe s názvom devArt Slovakia -- THE BOOK

Kožený zápisník Betka

Kožený zápisník Michaely Slaninkovej v knihe s názvom devArt Slovakia -- THE BOOK

Kožený zápisník Peter

Kožený zápisník Michaely Slaninkovej v knihe s názvom devArt Slovakia -- THE BOOK

Kožený zápisník Tomáš

Celá kniha je na stiahnutie či prezretie na stránkach devart.sk.

Free download of  devArt Slovakia — The Book.

Author článku:

Volám sa Michaela a pochádzam z Bytče. Milujem design, ručnú prácu, papier a písmená (a ľudovô!). Ak by som sa mala charakterizovať jedným slovom, poviem, že som detailista.