Michaela Slaninková

Michaela Slaninková je značka ručne viazaných zápisníkov z kože. Jedná sa o poctivú slovenskú ručnú výrobu — zápisníky sú vyrábané len za pomoci dvoch ženských rúk, bez použitia strojov a veľkotovárenských pomôcok. V tejto dielni vzniklo spolu už viac ako 700 zápisníkov a denníkov, častokrát len v jedinom kuse.

miska

Keďže som hrdou majiteľkou už tretieho Miškinho zápisníka, asi je každému jasné, že spokojnosť je slabé slovo. Každý zápisník je iný, inak voňavý, inak farebne zladený, inak ozdobený. A tento posledný je úplne dokonalý, ukradol mi srdce.
Fantázia. Vedela som že zápisník bude kvalitný (už som si predtým jeden kúpila), ale toto ma dostalo… Naozaj veľmi pekne ďakujem, je prekrásny, prepracovaný do detailov, som veľmi spokojná. Je to taká moja malá závislosť :)
Zápisníky sú nádherné a precízne prepracované. Dúfam, že sa nám ich podarí naplniť rovnako krásnym obsahom :) S Miškinou prácou aj prístupom sme boli veľmi spokojní, želáme veľa tvorivých chvíľ, Tvoja práca stojí za to!

Prečítajte si viac hodnotení

„Moje zápisníky sú určené pre všetkých, ktorí radi manuálne zaznamenávajú svoje myšlienky, zážitky či vedomosti na papier, či už vo forme textu alebo obrazu, a zároveň oceňujú poctivú rukodelnú výrobu. Moje zápisníky sú teda pre všetkých, ktorí hľadajú výnimočný objekt pre výnimočný obsah.“

VIAC O MNE

Volám sa Michaela a žijem v malom, ale krásnom slovenskom mestečku Bytča. Milujem design, ručnú prácu, knihy, papier, písmená a ľudovô! Ak by som sa mala charakterizovať jedným slovom, poviem, že som detailista.

PRVOTNÁ INŠPIRÁCIA PRIŠLA NÁHODOU

Vyštudovala som aplikovanú informatiku so špecializáciou grafický dizajn a popri mojich projektoch na škole som sa dostala k viazaniu kníh. A potom, jedného dňa mi učarovali krásne kožené zápisníky od jednej tureckej umelkyne… Tak som si povedala, že si za odmenu úspešného ukončenia jarného semestra vyrobím jeden aj ja. :-)

Samozrejme, že prvé zápisníky ešte nevyzerali tak, ako som si ich predstavovala — predovšetkým veľmi zložité bolo nájsť vhodný materiál pre ich výrobu: koža sa ťažko zháňala, nite sa ťažko zháňali (vlastne akýkoľvek knihársky materiál), a to ovplyvňovalo celkový vzhľad môjho prvého zápisníka.

PO PÁR ROKOCH

Neustálym skúšaním rôzneho materiálu a techník som sa dopracovala k takej podobe zápisníkov, akú je možné vidieť v mojom obchodíku práve dnes. Popri štúdiu mi to trvalo 2 roky.

Aj dnes vyrábam moje zápisníky len za pomoci mojich dvoch rúk: ručne strihám kožu, ručne režem papier, meriam ho, dierkujem, skladám a nakoniec aj ručne viažem. Som remeselník-umelec samouk (a podľa babky aj s garbiarčinou v krvi po pradedkovi Slaninkovi) a riadim sa slovami Henryho Forda:

„Kvalita znamená robiť veci správne, keď sa nikto nepozerá.“

NAVRHUJEM AJ DIÁRE

Popri ručnej výrobe kožených zápisníkov sa však sezónne zaoberám aj grafickým dizajnom a každý rok tak navrhnem limitovanú edíciu slovenských diárov. Pri tvorbe obálky sa nechám vždy  inšpirovať slovenským ľudovým umením a ďalej už „len“ typograficky spracujem kalendár. Samotnú realizáciu diárov už potom nechávam na tlačiareň.

 

Napísali o mne